تنها راه حل خلاص شدن از دست دلار!!/ حسین زحمتکش

بارها دوستانی که به من لطف دارند پیام داده اند که چرا در مورد قیمت دلار و آینده آن و حتی تاثیرگذاری سیاست های دولت برای کنترل قیمت دلار متنی نمی نویسی!

واقعیت امر این است که اعتقادی به موجودیت ارزِ ارشد ندارم! ارز ارشد یعنی همان دلار که ارشد دیگر ارزها شده و می تواند با نوسان در قیمتش، بازار قیمت های دیگر کالاها را دستخوش تغییرات کند!

با توجه به اینکه تراز تجاری ایران قبل و بعد از انقلاب همچنان منفی است، این معنی و پیام را برای کشورهایی همچون آمریکا دارد که ایران کشوری واردات محور است و برای تامین بسیاری از کالاها، وابسته به خارج از خودش است لذا برای تهیه کالاهای مورد نیازش می بایست منابع ارزی لازم را جهت تبادلات مورد نظر تامین کند و هر گونه تغییر در قیمت دلار یقینا تغییر در قیمت کالاهای وارادتی را به همراه دارد!!

حالا شاید بپرسید پس چگونه به ارزی که این چنین میتواند بازار قیمت های کالاها را دستخوش تغییرات محسوس کند اعتقادی نداری؟

چون معتقدم دلار را نباید تبدیل به ارز واحد و رایج تجارت یک کشور کرد که این چنین گردن کشی کند تا دشمنان یک کشور انقدر راحت با مسدود سازی راه های انتقال ارز، بازار داخلی را ملتهب کنند!

چرا وقتی با عراق معامله می کنیم به جای دلار از دینار استفاده نکنیم؟ چرا از روبل روسی و یوان چینی برای تبادلات دو جانبه با همان کشورها بهره نبریم؟

البته این توهم ذهنی و یا نظر غیرکارشناسی یا تصور یهویی من نیست نه خیر! این مبحث مدت ها است در کشورهای بزرگی همچون چین و روسیه برای بی اثر کردن تاثیرگذاری دلار از همین فرمول بهره میبرند که به پیمان های پولی دوجانبه مشهورند!

یعنی دو کشور در تبادلات تجاری، از وجه رایج مملکت هدف، در انتقالِ پولِ فروشِ کالا بهره می برند و اینگونه قیمت دیگر ارزها را نیز به تعادل نسبی می رسانند.

اینگونه حتی در وارادتی ترین کشور دنیا دیگر ارزی مثل دلار تعیین کننده قیمت های کالاهای موجود در بازار حتی غیر وارداتی هم نخواهد بود.

موضوعی که مدت ها است در محافل علمی و اقتصادی کشور بارها مطرح و مطالبه شده اما مافیای ارز که سالانه هزاران‌میلیارد تومان از التهابات ارزی سود به جیب میزند جلوی تحقق این فرمان درست کنترل بازار ارزی را گرفته و تمامی مبارزاتی که با سودگران ارزی توسط نهادهای امنیتی در ایران صورت می گیرد را بی تاثیر کرده است.

حسین زحمتکش روزنامه نگار

دیدگاه های این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *