تاکیدامام جمعه نکا بر مقاوم سازی در حوزه ساخت و ساز مسکن

حجت الاسلام محمدی لائینی در خطبه های نماز جمعه این هفته در شهرستان نکا پس ازتوصیه به تقوا و پرهیزکاری،گفتند:شرک درگناه به سه صورت متصور است:گاهی انسان دریک جنایت و معصیت شرکت مستقیم دارد و حالت فاعلیت دارد. گناهان انسان همانند اعمال خوب، ثبت میشوند و البته در چندین جا ثبت می شود. اگر در یک جا از بین برود، درجایی دیگر باقی خواهد بود. ضمن ثبت شدن، ضبط نیز میشود و همچنین در روز قیامت این اعمال، برای انسان مجسم خواهد شد. قرآن میفرماید: «هرکس به اندازه ذره ای خوبی کند،پاداش آن را خواهد دید وهرکس به اندازه ذرّه ای بدی کند،کیفر آن را خواهد دید».
گاهی انسان در گناه، مشارکت غیرمستقیم دارد و برای انجام گناه، دلّال و واسطه است. «الدالّ علی الشرّ کفاعله» کسی که به کار زشت و ناپسند راهنمایی می کند مانند انجام دهنده اش است.

smart


پیامبر(ص) فرمود: هر کس ظالمی را دلالت و راهنمایی کند به یک کاری که گناه است، در گناه او شریک است. چنین فردی، درقیامت، همنشین هامانی می شودکه وزیر فرعون بود.چون هامان در ظلم و ستم با فرعون همراهی می کرد.
کسی که شایستگی یک پست و مقامی را ندارد، اگر افرادی واسطه شوند برای آن شخص که پست مورد نظر را کسی کند، درگناهانی که آن فرد احیانا مرتکب میشود، شریک خواهند بود.
حالت سوم هم زمانی است که شخص، در انجام گناهی که یک فرد انجام داد، رضایت قلبی دارد. به عنوان مثال، سردار سلیمانی به دست آمریکا شهید شد اما عده ای از این اقدام آمریکا، رضایت قلبی دارند.در مورد کار خیر هم اینگونه است. کسانی که قلبا تمایل داشتند در رکاب امام حسین(ع) بودند، در ثواب یاران امام حسین(ع) شریکند.

smart

smart

smart

smart


چکیده خطبه دوم
امام جمعه شهرستان نکا در خطبه دوم نیزخود و نمازگزاران را به تقوا و پرهیزکاری سفارش کردند.
ایشان به سالروز هجوم دژخیمان رژیم پهلوی به حرم مطهر رضوی اشاره کردند و این اقدام را به عنوان لکه ننگی برای رژیم منحوس پهلوی دانستند.
حجت الاسلام محمدی لائینی به زلزله اخیر اشاره کردند و گفتند: ایران روی کمربند زلزله قرار گرفته است. لازم است مقاوم سازی و بهینه سازی را درکشور نهادینه کنیم تا کمتر شاهد این حوادث تاسف بار در کشور باشیم.
خطیب جمعه نکا با اشاره به حادثه نفتکش ایرانی گفتند: دراین خصوص، دو سه نکته وجود دارد: اول اینکه آمریکای جنایتکار به این نتیجه رسید که نمی تواند با ایران مقابله رویارویی داشته باش. دوم اینکه هژمونی و هیبت آمریکا شکسته است. خودِ آمریکا هم به این نتیجه رسیده است که دیگر آن عظمت و شوکت گذشته را ندارد. سوم اینکه کشورهای کوچک که به قدرت آمریکا می نازیدند به این نتیجه رسیدند که آمریکا نمی تواند امنیت این کشورها را تامین کند.

smart

دیدگاه های این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *