برگزاری آیین تحلیف نخستین دوره ی داوران حرفه ای


با حضور رئیس قوه قضاییه به صورت ویدیو کنفرانسی؛
آیین تحلیف نخستین دوره داوران حرفه ای در دادگستری مازندران برگزار شد.

همزمان با سراسر کشور و با حضور رئیس قوه قضاییه به صورت ویدیو کنفرانسی، آیین تحلیف نخستین دوره داوران حرفه ای در دادگستری کل استان مازندران برگزار شد.
به گزارش نیکا خبر ، رئیس کل دادگستری استان در این مراسم اظهار کرد: در راستای سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری(حفظه الله) مبنی بر مشارکت دادن مردم در حل و فصل دعاوی و اختلافات و همچنین در اجرای بند (الف) ماده 116 قانون برنامه ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور و دستور العمل ساماندهی حل و فصل اختلافات از طریق داوری؛ مصوب ریاست معزز قوه قضاییه، مرکز توسعه حل اختلاف قوه قضاییه ارتقای نظام داوری به عنوان یکی از راهکارهای توسعه روش های حل اختلاف جایگزین رسیدگی قضایی را در دستور کار قرار داد و در همین راستا معاونت توسعه حل اختلاف دادگستری استان مازندران نیز اقدامات ضروری را انجام داده و امروز شاهد مراسم تحلیف اولین گروه از داوران حرفه ای استان با حضور ریاست محترم قوه قضاییه و مسئولان عالی قضایی از طریق ارتباط تصویری در سطح کشور بودیم.
حجت الاسلام والمسلمین اکبری افزود: در استان مازندران امروز، آیین تحلیف 12 نفر از افراد واجد شرایط برگزار شد و این افراد پروانه¬ی داوری حرفه¬ای خود را دریافت نموده و از امروز می توانند در راستای وظایف محوله به مردم استان مازندران خدمات رسانی نمایند.
وی خاطرنشان کرد: مردم شریف استان از این پس می توانند برای حل اختلافات خود به نهادهای داوری حرفه ای که مشخصات آنها از طریق معاونت توسعه حل اختلاف دادگستری مازندران اطلاع رسانی خواهد شد، مراجعه نمایند.
حجت الاسلام والمسین اکبری همچنین با بیان اینکه «مردم می توانند اختلافات خود را از طریق داوری حرفه ای و حسب قوانین و مقررات، حل و فصل کنند»، افزود: آرای صادره در مراجع داوری از طریق تقدیم دادخواست قابل اعتراض و تجدیدنظرخواهی در مراجع قضایی خواهد بود.
رئیس کل دادگستری استان مازندران در ادامه کم هزینه بودن و سرعت عمل در رسیدگی را از جمله برخی فواید صدور رای در مراجع داوری برشمرد و یادآور شد: برخلاف احکام صادره در محاکم قضایی که ممکن است موجب کدورت و ناراحتی بین طرفین باشد؛ رسیدگی به اختلافات در مراجع داوری موجب صلح، صفا و صمیمت خواهد بود.
گفتنی است در خاتمه این نشست آیین تحلیف نخستین دوره داوران حرفه ای با حضور رئیس کل دادگستری مازندران و همچنین معاون توسعه حل اختلاف دادگستری استان برگزار شد و داوران حاضر در مراسم ضمن قرائت سوگندنامه داوری، احکام خود را دریافت کردند.

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *