تلف‌شدن ۲۱۰۰ قطعه ماهی سفید و بومی در رودخانه نکا

رئیس اداره محیط زیست نکا با اشاره به تلف‌شدن ۲ هزار و ۱۰۰ قطعه ماهی در نکارود گفت: احتمال دارد که این اتفاق بر اثر ورود سم یا هدایت فاضلاب‌های خدماتی یا خانگی اطراف رودخانه باشد.
به گزارش نیوز نکا ،مهدی کشاورزیان درباره علت مرگ ماهیان رودخانه نکارود اظهار کرد: حدود ساعت ۱۲ روز سه‌شنبه گزارشی مبنی بر تلفات ماهی در داخل شهر نکارود به محیط زیست اعلام و به محض اطلاع، اکیپ پایش تشکیل و به محل مورد نظر اعزام شد و ودر پایش از ابتدای مسیر پل کمربندی نکا تا استخر ذوالفقار در دو طرف رودخانه که ماهیان سفید و بومی تلف شده بر روی آب مشاهده شدند و در مشاهدات اولیه مشخص شد که ماهیان ریز و نسبتاً درشت در حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ گرم، روی آب آمده‌اند و در مجموع در طول ۵۰۰ متر مسیری که پایش شده است ۲ هزار ۱۰۰ قطعه ماهی تلف شده‌اند.
کشاورزان ادامه داد: البته تعدادی از ماهی‌ها در همان زمان زنده بودند و بین خشکی و آب در انتهای رودخانه قرار داشتند که پس از اطلاع از این قضیه و کشفیات، سریعاً نمونه‌برداری از دو نقطه در قبل و پس از مسیر آلودگی آنجام شد، یعنی تا آخرین مسیری که محل تلف شدن ماهی‌ها بوده و حتی تا ۱۰۰ متر بالاتر را پایش کردیم.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست نکا بیان کرد: دو نمونه آلودگی احتمالی و همچنین نمونه‌ای از ماهیان تلف‌شده به‌ویژه ماهی سفید رودخانه نیز دریافت و روز گذشته تحویل پژوهشکده اکولوژی خزر شد تا علل مرگ شناسایی شود.

این مسؤول گفت: صبح چهارشنبه نیز تیم دیگری از اداره‌کل حفاظت محیط زیست به‌منظور بررسی دقیق‌تر به محل وقوع تلفات مراجعه کردند و بار دیگر نیز نمونه‌برداری شد.

کشاورزیان افزود: اینکه واحدهای خدماتی اطراف رودخانه فاضلاب‌ها را به‌سمت رودخانه هدایت می‎کنند و یا با توجه به وجود استخر در این مسیر، کلر وارد رودخانه می‌شود و یا ناشی از عوارض فاضلاب‌های خانگی باشد، همه این‌ها می‌تواند احتمال آلودگی رودخانه و تلف‎شدن ماهیان باشد.
وی اظهار کرد: این آلودگی ممکن است از نوع آلودگی لحظه‌ای بوده و یا اینکه فردی سمی در رودخانه ریخته باشد، به هر حال منتظر پاسخ نمونه‌های ارسالی هستیم.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست نکا اظهار کرد: تلف‌شدن بیش از ۲ هزار ماهی و روی آب آمدن آنها نشانه دیگری نیز دارد؛ اینکه رودخانه نکا (نکارود) به طول ۴ کیلیومتر ازدرون شهر نکا عبور می کند و دارای نشاط و شادابی است و باید سلامت آن را نیز حفظ کنیم.
این مسئول گفت: باید از این اتفاق به فکر برنامه‎ریزی خوب برای هدایت اصولی فاضلاب و زباله‌ها توسط مردم و مغازه‌داران در اطراف رودخانه باشیم، رودخانه نکارود زنده و شاداب است و می‎شود که مردم با دریافت مجوز از محیط زیست در کنار رودخانه‎ای که از بافت شهری می‌گذرد، ماهی صید کنند و یک زمینه گردشگری خوبی برای مردم نکا می‎توان ایجاد کرد.

دیدگاه های این مطلب

3 نفر دیدگاه خود را در مورد این خبر بیان کردند. شما نفر بعدی باشید

  1. بدنیست نگاهی هم به عملکرد کامیونهای تخلیه چاه شهر و تردد آنها اطراف همین رودخانه و آب بندانها بیاندازید … !تازمانیکه شهر ما صاحب سیستم جمع آوری و تصفیه فاضلاب شهری نباشد شاهد بدتر از این خواهیم بود …یادمان هم نرود که برنجی که میخوریم از همین آبها آبیاری میشود و آب دریایی که در آن شنا میکنیم همین آب است ! شاهد بدتر از این خواهیم بود …

  2. همین بلا بر سر رود تالار قائمشهر آورده اند. همین ریخت نعل به نعل. همه ماهی ها همین ریختی ورم کرده بودند. حتی پرندگان هم آنها را نمیخورند؟؟؟

  3. قدرت باقری قلعه سری در گفت:

    بینهایت خوشحالم شهر من ریس حفاظت محط با انرژی وخواستارپاک سازی از هر گونه مواردهای مشاهده شده درعکس دارد وامیدواریم روزی را برای اقدام با کمک نهادهای دولتی وداوطلبان مردمی برنامه ریزی نماید./
    تشکری دیگر بابت حضورش درگروهای مجازی شهر وهمراهی وتبادل برای حفظ محیط در برنامه خود دارد.خدا را شکر وتشکر از سایت نکانیوز بابت ارائه خدماتش به اهل قلم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *