ضرورت اجتماع بزرگ عاشورائیان درنکا

عزاداری و گریه بر مصیبت های امام حسین (ع) تنها هدف برگزاری مراسمات ماه محرم الحرام نمی‌باشد بلکه این عزاداری ها، اهداف بزرگی دارند که برخی از اهداف عزاداری محرم را می‌توان اینگونه توصیف کرد: تقویت روح استکبار ستیزی، بصیرت افزایی، حفظ مکتب و شریعت امامان، تزکیه نفس، معرفی اهل بیت معصوم (ع) به عنوان الگو مسلمانان، وحدت میان امت مسلمان، معرفی اسلام حقیقی به جهانیان، کسب معنویت و تعلیم معارف دینی، اهداف والایی که اگر مسلمین به آن ها توجه کنند، بسیاری از مشکلات جامعه اسلامی را می‌توان بر طرف کرد.

یکی از دلایل پیدایش واقعه کربلا، نبود بصیرت جامعه اسلامی است که امروزه بایستی جامعه اسلامی از این ایراد بزرگ دور بماند. با کمی دقت در می‌یابیم که یکی از آثار و اهداف عزاداری حضرت اباعبدالله الحسین (ع)، بصیرت افزایی و شناخت مستضعف و مستکبر، حق و غیر حق است و از آن جهت که دیانت از سیاست جدا نیست، بایستی یک از تأثیرات عزاداری های محرم، تقویت روح استکبار ستیزی و پرورش دهنده روح حماسه و ایثار باشد. امام خمینی (ره) در سخنی، ماه محرم را اینگونه بیان می‌کنند: «با حلول ماه محرم، ماه حماسه و شجاعت و فداکاری آغاز شد؛ ماهی که خون بر شمشیر پیروز شد، ماهی که قدرت حق، باطل را تا ابد محکوم و داغ باطل بر جبهه ستمکاران و حکومت‌های شیطانی زد، ماهی که به نسل‌ها در طول تاریخ، راه پیروزی بر سر نیزه را آموخت، ماهی که شکست ابر قدرت‌ها را در مقابل کلمه حق به ثبت رساند.

»

امام خمینی (ره) درباره اهمیت این موضوع با اشاره به این که عزاداری امام حسین (ره) يك ملت را برای مقاصد اسلامی بسيج مي‌كند، می‌گویند: «مجلس عزا فقط برای ثواب بردن از گریه و غم و اندوه نیست، بلكه هدف مهم آن، قضيّه سياسي است كه ائمه ما در صدر اسلام نقشه اش را كشيده‌اند كه تا آخر باشد.» مقام معظم رهبری با نفی هیأت سکولار اظهار می‌کنند: «هیأت ها نمی‌توانند سکولار باشند؛ هیأت امام حسینِ سکولار ما نداریم! هر کس به امام حسین (ع) علاقه‌مند است یعنی علاقه‌مند به اسلام سیاسی است، اسلام مجاهد است، اسلام مقاتله است، اسلام خون دادن است، اسلام جان دادن است؛ معنای اعتقاد به امام حسین (ع) این است.»

عزاداری و گریستن برای شهدای کربلا، تجدید بیعت با عاشورا و فرهنگ شهادت و تغذیه فکری و روحی با این مکتب است.
نگارنده این مطلب به همین چند فراض از موارد مطرح شده اکتفا دارد و در  نتیجه به اینکه یاد اور می شود که چرا در شهرستان نکا اجتماعات بزرگ  عزاداری برگزار نمی گردد چرا بعد از گذشت چندین سال از  برپایی اجتماعات بزرگ در استانها و شهرستانها  همچنان برنامه های عزاداری  به رروش های سنتی  و فاقد اجتماعات بزرگ خیابانیست

البته ذکر این نکته ضروریت بارها از طرق مختلف به حضور مسئولان فرهنگی  شهرستان  این درخواست مطرح  شده است که دلیل بر بی برنامگی  در این حوزه ،سلب مسئولیت از خود از انجام کار شانه خالی نمودند، انتظار میرود در عصری که دوربین های مختلف از چهار سوی جهان نظارگر حضور مردمی  هستند برپایی مجلس تهذیت عزاداری امام حسین  وشهدای کربلای و اقامه آئین بزرک عاشورائیان  درسایه تعظیم شعائر دین و اشاعه فرهنگ ایثار گذشت حماسه و زیر بار ذلت نرفتن در قالب اجتماعات بزرگ درشهرستان برنامه ریزی  شود.

بی شک شهرستان نکا همواره به دیار نیکان معروف و  از دیگر شهرستانهای کشور در دینمداری ولایتمداری و پرورش فرزندان شجاع همچون شهدای مدافع حرم دارای سبقه طولانیست لیکن  برگزاری اجتماعات برزگ همچون گردهمایی بزرگ عاشورائیان در دیار نیکان کمتر کاریست که می توان در ایام محرم انجام داد .

 

دیدگاه های این مطلب

2 نفر دیدگاه خود را در مورد این خبر بیان کردند. شما نفر بعدی باشید

 1. ان الحسین مصباح الهدی و سفینة النجاة
  سلام علیکم
  ضمن تشکر از شما مطالب شما همه مفید و شایسته و تاثیر گذار است،
  اجتماعات عظیم مسلمانان و شیعیان اهل بیت همواره موجب قوت و قدرت و همدلی و محبت امت اسلام و مایه یاس و ناامیدی دشمنان می باشد.
  فوایدی که در وحدت و اجتماع است هرگز در تفرقه و افتراق نیست.
  اجتماع بزرگ عاشوراییان سبب اقتدار مومنان و مایه ابهت و هراس مستکبران میباشد.
  سپاس و تشکر

 2. سلام
  به نظر من هم بايد اين اجتماع عزادراي در شهرمون اتتفاق بيفته در اكثر شهرستانهاي سراسر كشور اين آيين وجود داره .از مسؤلين استدعا داريم در اين امر خداپسندانه سهيم باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *